Merdiye ŞENDİR

2 Ocak 1967 yılında Balıkesir Manyas’da doğdu. İlk ve orta eğitimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Meslek Lisesi’nde başladığı hemşirelik eğitimini İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda devam ettirerek 1989 yılında “Lisans” mezunu oldu.

1985-1991 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ile Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü’nde mecburi hizmetini tamamladı.

1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı’nda ”Araştırma Görevlisi” olarak göreve başladı. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı’nda “Yükseklisans” (1994) Hemşirelik Ana Bilim Dalı’nda (2000) “Doktora” eğitimini tamamladı. 2003 yılında “Yardımcı Doçent” kadrosuna atandı. 2010 yılında Hemşirelikte “Doçent” , 2015 yılında da “Profesör” unvanını aldı.

Norveç-Bergen ve Finlandiya – Pirkanmaa Üniversitelerinde Erasmus öğretim elemanı olarak hemşirelik eğitimi ve hizmetleri ile ilgili incelemelerde bulundu. State University of New York – Binghamton University, Decker School of Nursing ‘de ziyaretçi öğretim üyesi olarak hemşirelikte lisans ve lisansüstü eğitime katıldı, hemşirelik eğitiminde simülasyon uygulamaları ilgili çalışmalarda bulundu.

 Halen, 18 Nisan 2016 ‘da naklen atandığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Hemşirelik Fakültesi’nin kurucu Dekanı olarak görevini sürdürmektedir.

Başlıca ilgi alanları; “hemşirelik esasları, hemşirelik eğitimi, ortopedi ve travmatoloji hemşireliği, hemşirelikte ilaç yönetimi, kanıta temelli hemşirelik, hemşirelik bilişimi, sağlık bakım teknolojileri ve simülasyon uygulamaları” dır. Bu konularda ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde çok sayıda yayınları, bu yayınlara atıfları, kitap bölümleri, ulusal ve uluslararası proje çalışmaları, konferansları ve dernek üyelikleri bulunmaktadır.